Translations

Ez a Netpbm honlapja.

 

Az oldal fordításai elérhetőek a következő nyelveken: spanyol, arab, orosz, maláj, hindi, portugál, francia, japán, indonéz, vietnami, urdu, német, olasz, török, lengyel, ukrán, román, filippínó, görög, svéd, héber, belorusz nyelven , Dán, albán, grúz, litván és észt.

A Netpbm

A Netpbm egy eszközkészlet képek szerkesztéséhez, beleértve a képek konvertálását különféle formátumokra. A csomagban több mint 300 különféle eszköz található, beleértve a konvertereket körülbelül 100 grafikus formátumra. Néhány példa ezekből a képmanipuláló eszközökről: kép zsugorítása 10%-kal, A kép felső felének levágása, Kép tükrözése, Egymást fedő és halványuló képek sorozatának a létrehozása.

További részletek a felhasználói kézikönyvben.

A csomag célja, hogy hordozható legyen sok platformon. Legalább egyszer tesztelve volt többféle platformon, mint például Unix-alapú rendszerek, a Windows, a Mac OS X, a VMS és az Amiga OS alatt. A karbantartó Linux rendszeren használja és épít.

A Netpbm célja, hogy egyetlen helyre összegyűjtse az összes egyszerű grafikus segédprogramot, különösen a konvertereket, amelyekre szükségünk lehet. Tehát, ha ismersz valamilyen szabadon terjeszthető szoftvert, amely még nincs a csomagban, kérjük jelezd valamelyik Netpbm közreműködőnek, hogy a következő kiadásba beillessze.

A Netpbm nem tartalmaz interaktív eszközöket, és nincs grafikus felülete. A programok parancssorból kezelhetőkek, de a legtöbb alkalmas arra, hogy különálló programokban is felhasználjuk őket.

A Netpbm beszerzése

Lásd: Netpbm beszerzése

Létrehozás és telepítés

A Netpbm létrehozására és telepítésére vonatkozó utasítások a Netpbm gyökérkönyvtárában a doc/INSTALL fájlban találhatóak.

Támogatás

Nincs levelezőlista vagy egyéb nyomkövető rendszer a hibák bejelentésekhez és támogatás-, illetve segítségkérésekhez. Probléma esetén küldj egy e-mailt a fenntartónak, Bryan Hendersonnak, a bryanh@giraffe-data.com címre. Bryan elég gyorsan és megbízhatóan válaszol.

Kérjük először ellenőrizd a változástörténetet, hogy azóta megtörtént-e a hiba javítása. A Netpbm legtöbb változatában a --version kapcsoló megmutatja, hogy melyik kiadást használod.

Nincs hibabejelentő rendszer, mivel nincs a hibák alacsony száma miatt nem érné meg fenntartani.A fenntartó azonnal válaszol minden e-mailes hibajelentésre.

Itt megjegyeznénk, hogy a változáslistában nincsenek ki nem javított hibák, mivel a hibák bejelentése után pár nap alatt megjelenik a frissített, javított változat (vagy pedig a dokumentáció megváltoztatásával már nem lesz többé hiba).

Fejlesztés

A Netpbm-t fejlesztése és terjesztése egy Sourceforge-projekt keretében történik.

Előfeltételek

Ha gondjaid adódnak a szükséges csomagok beszerzésével, összeállítással vagy telepítéssel, akkor értesítsd a Netpbm fenntartóját. Mivel ő maga is aktív felhasználó, ezért tud majd neked segíteni. Ha olyan probléma adódna egy szükséges csomaggal, melyet a csomag saját fenntartója nem tud megoldani, akkor lehetséges, hogy a Netpbm következő kiadása megoldja a problémát.

A Netpbm létrehozásához és telepítéséhez szükség van a GNU Make-re és egy Perl fordítóra. A GNU Make-t a The GNU Project-ről, a Perl-t pedig a CPAN-ról szerezheted be. A Perl nem feltétlenül szükséges, lehetséges a lépések manuálisan történő elvégzése is. A GNU Make nem helyettesíthető.

Az egész Netpbm csomag több mint fél tucat külső könyvtárat használ, de a Netpbm létrehozásához nem feltétlenül kell mindet telepíteni. A Netpbm programok egyszerre csak néhány könyvtárat használnak, és ha nem áll rendelkezésre a könyvtár, akkor a Netpbm build automatikusan kihagyja ezeket a részeket. Lásd az Előfeltételek listát.

A pstopnm (Postscriptből PNM képet konvertál) Ghostscript-et igényel (parancssorból a gs paranccsal telepíthető). Feltétlenül szükséges hozzá, hogy a Ghostscript telepítőt a megfelelő PNM eszközilleszökkel állítsuk össze.

Bármelyik C fordítóval működnie kell, amelyik tartalmazza a C89 szabványt (a legtöbb C fordító, ami csak létezik). Habár a Gcc 2.96 sérült, így nem képes a Netpbm fordítására. Bármely másik GCC vagy Clang verziónak működnie kell.

A Netpbm-hez szükség van egy C futtatási környezetre (libc), amely tartalmazza a Single Unix specifikációkat, 2. verzió (kb. 1997). Néhány fordító vagy C futtatási környezet, beleértve a MinGW-t, helytelenül hajtja végre a tesztmakrókat, így a könyvtár fejlécét vagy a Netpbm fájlt kissé módosítani kell ahhoz, hogy a kód futtatható legyen. A GNU C könyvtárnak a második verziótól kezdődően működnie kell, tehát az összes Linux disztribúciónak, amellyel találkozhatsz.

A Netpbm megközelítőleg 6 MB lemezterületet igényel, a dokumentációt nem beleértve. A dokumentáció 2 MiB, de nem feltétlenül kell telepítenie; a nyilvános példány is elérhető.

Felhasználási jog

A Netpbm sok szerzőtől származó kódból áll, és többségük, vagy egyes esetekben maguk a szerzők szerzői joggal rendelkeznek az általuk írt részekre vonatkozóan. Minden szerző megengedi a kód felhasználását és terjesztését anélkül, hogy fizetnie kellene érte, mindaddig, amíg megfelelünk pár egyszerű feltételnek. Minden ilyen nyilvános licenc a SourceForge előírásai szerint "nyílt forráskódú" licenc (a SourceForge így engedélyezi a terjesztést).

Általában a szerzői licenc megtalálható a forráskód fájlokban. A GPL, a BSD, a MIT és a BSD licencek köztük vannak. Steve McIntyre 2001-ben felmérést végzett a forráskóddal kapcsolatban, hogy meghatározza mit lehet belefoglalni a Debianba, és mindezt összefoglalta a copyright_summary fájlban a gyökérkönyvtárban.

Természetesen a Netpbm, akárcsak a legtöbb nyílt forráskódú szoftver esetében, nem lehetünk biztosak abban, hogy ki írta a kódot, vagy hogy a licenc valójában azoktól származnak, akik a szerzői jogokat birtokolják. Előfordulhat, hogy valaki engedély nélkül másolta le a kódot, és közzétette azt a Netpbm-hez, tehát annak tovább másolásával, jogdíjjal tartozunk a szerző felé. Ennek azonban kicsi az esélye, mivel a Netpbm-hez való hozzájárulás nem olyan mértékű, hogy egy ilyen szerzői jog tulajdonosa a szerzői jogok érvényesítésével foglalkozna.

A Netpbm fenntartójának nincs arra biztosítéka, hogy a kód licencelt, és másoknak sem vállal érte jótállást.

Lehetnek olyan szabadalmak, amelyek miatt a Netpbm kód használója felelősséggel tartozik a szabadalom birtokosa felé. A Netpbm fenntartója nem rendelkezik szabadalmi engedélyekkel. A Netpbm fenntartója nem tud olyan aktív szabadalomról, amely a Netpbm-ben megtalálható lenne, de ha mégis, akkor az fel van tüntetve a patent_summary fájlban a gyökérkönyvtárban.

A Netpbm használata egy webhelyen

Sokan használják a Netpbm-et grafikus funkciók végrehajtására egy webhelyen. CGI szkripteket alkalmaznak, amelyek a Netpbm programokat használják a képek feldolgozására a weboldalon történő megjelenítés céljából. A Gallery és a 4Images két olyan webhely szoftvercsomag, amelyek a Netpbm-et használják a grafikus manipulációk során.

A Netpbm telepítéséhez más tapasztalatokra és rendszerhozzáférésre van szükség, mint más webhely szoftvernél esetében. Képesnek kell lennünk a C-kód lefordítására a webszerver számára, és alapvető ismeretekkel kell rendelkeznünk a fájlokról és a programok működéséről a webszerveren. Problémák diagnosztizálásához parancssori hozzáférésre van szükségünk a webszerveren.

A Netpbm alapvető grafikus szoftver, amelyet minden web hosting szolgáltatónak biztosítania kell. Amennyiben nem található meg a szerveren, akkor kérjük meg a rendszergazdát, hogy adja hozzá.

Népszerűség

A Netpbm népszerűsége többnyire történelmi. Volt idő, amikor ez volt a világ elsőszámú grafikus feldolgozó csomagja, de ebben az időben a számítógépeket főleg mérnökök és tudósok használták - olyan emberek, akiknek otthon voltak a parancssori utasítások használatában és programok írásában. Abban az időben a grafikus felhasználói felületek kezdetlegesek és gyengék voltak. Manapság a Netpbm 300+ programja közül néhány meglehetősen népszerű, ám ezek többségét leginkább nagyon régi programok és még régebbi programozók használják. Manapság az emberek nagyobb valószínűséggel vágnak meg egy képet az Adobe Photoshop vagy a Gimp segítségével, mint a Netpbm pnmcrop-pal, vagy hogy átalakítanák GIF-ből PNG-be az ImageMagick segítségével.

A népszerűség csökkenésének másik oka az, hogy a Netpbm legfontosabb jellemzője új korában a rengeteg grafikus formátum közötti konvertálás képessége volt. A Netpbm által ismert 100 formátumból 8-at kivéve mindegyik csak múzeumokban található meg manapság.

Ez nem jelenti azt, hogy a Netpbm elavult. Azon mérnökök számára, akik szeretik a moduláris tervezést, kód újrafelhasználást és az alapokból való építkezést, továbbra sincs párja a Netpbm-nek. Ezek az emberek továbbra is nagy számban használják, és új kiadások is megjelennek 3 havonta, amelyek általában új funkciókat tartalmaznak.

2012 júniusában a Netpbm egyik fejlesztője és felhasználója Akira F Urushibata tanulmányozta a Fedora Linux alapú operációs rendszert és észrevette, hogy 114 Netobm program található valamilyen formában legalább egy Fedora csomagban. Ide tartoznak a grafikai konverterek, amelyek 34 formátum képesek képeket konvertálni.

A Fedora tíz legnépszerűbb NetPbm programja (a felhasznált csomagok száma szerint) a legnépszerűbbek sorrendjében:

  1. pnmtopng / pngtopnm (PNG-be és PNG-ből konvertál)
  2. pnmtops (Postscript-be konvertál)
  3. ppmtogif / giftopnm (GIF-be és GIF-ből konvertál)
  4. pnmquant (Megszámolja a színeket)
  5. pamscale (Képek tud átméretezni - megnövelni és zsugorítani)
  6. tifftopnm / pnmtotiff ( átalakítás TIFF formátumba / on)
  7. jpegtopnm (JFIF-be konvertál)
  8. ppmtopgm (Szürkeárnyalatossá alakítja a képet)
  9. pamcut (Képek vágása)
  10. bmptopnm / ppmtobmp (BMP-be vagy BMP-ből konvertál)

A tíz legnépszerűbb nem számolt konverter:

  1. pnmquant (Megszámolja a színeket)
  2. pamscale (Képek tud átméretezni - megnövelni és zsugorítani)
  3. pamcut (Képek vágása)
  4. pamfile (A kép méreteit jeleníti meg)
  5. pnmcrop (Eltávolítja a kép szegélyeit)
  6. pamflip (Képek forgatása különféle módon)
  7. pnminvert (Kicseréli a fekete színt fehérre)
  8. pnmrotate (Képek forgatása)
  9. ppmdist (Kontraszt növelése)
  10. ppmnorm (Kontraszt növelése)

Érdemes megjegyezni, hogy a csomagok a Netpbm felhasználásának sokkal kisebb számát mutatják, a tényleges számnál. Ezt a tanulmányt úgy végezték, hogy rákerestek a Netpbm programok neveire a csomagok fájljaiban.

A letöltések megszámlálása nem lehetséges, mert a Netpbm terjesztése elsősorban alverziókban történik.

Történet

A Netpbm története 1988-ig nyúlik vissza. Röviden: a Netpbm a széles körben elterjedt Pbmplus csomagot váltja (utoljára 1991. december 10-én adták ki). Myriad fejlesztések és kiegészítések történtek. A Pbmplus legújabb kiadása után sok további szűrő kezdett keringni a hálózaton, ami akkoriban meglehetősen új dolog volt. A Netpbm célja az volt, hogy ezeket összegyűjtse és egy csomagban egyesítse. Innen a "Netpbm" név. Ezt a munkát programozók végezték a világ minden részéről.

A kódváltozás előzményeit lásd: change.html . Innentől megtudhatod, hogy egy bizonyos hiba javításra került-e a megjelenés óta és hogy milyen új funkciók vannak az újabb kiadásokban a jelenleg általad használthoz képest.

 

Source: http://netpbm.sourceforge.net/